2
8
3
4
hodnik
6
7
9
E-KATALOG ENGLISH POLIVALENTNA DVORANA ČLANSTVO I UPISI IZJAVA O PRISTUPAČNOSTI ibiblos Mobilna aplikacija

Čitateljski klub Književna luka, susret #8 - Let iznad kukavičjeg gnijezda

Čitateljski klub Književna luka, susret #8 - Let iznad kukavičjeg gnijezda

Na sastanku književnog kluba održanom 10. prosinca razgovarali smo o romanu Kena Keseya Let iznad kukavičjeg gnijezda. Ovo kultno djelo iz 1962. godine otvorilo je prostor za mnoge interpretacije i potaknulo zanimljivu diskusiju među članovima kluba, a jedan član se požalio i na noćne more izazvane čitanjem.


Glavni fokus rasprave bila je slojevitost likova, ali i poruka romana.


Randle Patrick McMurphy, karizmatični buntovnik i provokator, protagonist je romana. Njegov dolazak u psihijatrijsku ustanovu unosi promjenu u monotoni i represivni sustav kojim upravlja Sestra Ratched. McMurphy simbolizira slobodu, individualizam i prkos autoritetu, iako je rasprava o njegovim motivima, postupcima i utjecaju na ostale pacijente otvorila i neka pitanja o etici njegovih odluka.


S druge strane, Sestra Ratched, kao glavni antagonist, utjelovljuje hladan i nemilosrdan autoritet. Njezin sustav kontrole temelji se na manipulaciji, zastrašivanju i održavanju krutog poretka unutar bolnice. Rasprava o njoj je bila posebno zanimljiva jer se postavilo pitanje o tome je li ona zapravo nužno zla ili je proizvod sustava i vremena kojem služi, a posebno kao žena na takvoj poziciji i u tom vremenu.


Upravo pitanje odnosa prema ženama u romanu je izazvalo zanimljivu raspravu članova kluba jer se autorov prikaz žena može apsolutno nazvati kontroverznim. Većina ženskih likova prikazana je u negativnom kontekstu – kao figure kontrole i represije. Uz Sestru Ratched, majke određenih likova (prvenstveno Billyeva i Poglavičina) prikazane su kao žene koje infantiliziraju i/ili dominiraju muškarce u svojem životu što u konačnici pridonosi njihovom osjećaju nemoći i manjku identiteta. S druge strane, roman uključuje i pozitivne ženske likove poput prostitutki Candy i Sandy. No, ove su žene prikazane isključivo kroz prizmu njihove seksualnosti pa se dolazi do zaključka da roman reflektira muški pogled na žene kao prijetnju ili kao objekt seksualne želje, što je u skladu s patrijarhalnim stavovima društva 1960-ih godina.


Cijeli roman je ispričan iz perspektive Indijanca Bromdena, tihe i naizgled marginalne figure, kao svjedoka svih događanja u bolnici. Njegov povremeno iskrivljeni pogled na stvarnost, obilježen traumama i osjećajem nemoći, dao je romanu posebnnu dimenziju. Autor je ovakvim načinom pripovijedanja uspješno prenio osjećaj dezorijentacije i nesigurnosti, ali i važnost osobne perspektive u razumijevanju stvarnosti.


Sporedni likovi, svi sa svojim osobnim borbama, pridonose dubini priče pokazujući kako tzv. vanjski svijet utječe na različite ljude. Svaki od njih simbolizira drugačiji oblik ljudske ranjivosti kao i način na koji društvo može slomiti, oblikovati ili zarobiti ljude, iako su neki od njih zapravo dobrovoljno zarobili sami sebe.


Rasprava o romanu Let iznad kukavičjeg gnijezda bila je zanimljiva i inspirativna, naglašavajući univerzalne teme slobode, individualnosti i pitanja spolne ravnopravnosti žena. Članovi književnog kluba složili su se da je Keseyevo djelo iznimno relevantno i danas, posebno u kontekstu odnosa pojedinca i autoriteta, ali i osobne percepcije stvarnosti i svijeta oko nas.

Izvještaj je pripremila članica Kluba Ivana Bašić.



Sljedeći susret književnog kluba zakazan je za 14. siječnja 2025. g. u 18:00, a raspravljat će se o trileru autorice Ashley Elston, Prva laž pobjeđuje.

Kalendar događanja

Siječanj
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Info i kontakt

Gradska knjižnica Labin

Adresa

Rudarska 1/A
52220 Labin

Telefon/Fax

Telefax: 052/856-232
Telefon: 052/852-257

Radno vrijeme

Pon. - pet.: 8– 19h
Sub.: 8 – 13h

Copyright (c) Gradska knjižnica Labin. Sva prava na objavljene materijale pridržana.